20 Mayıs 2022 Cuma Saat 16:36
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EMNİYET MENSUPLARIMIZ,İSMAİL ARICI
05 Ocak 2013 Cumartesi Saat 11:09
EMNİYET MENSUPLARIMIZ,İSMAİL ARICI

    1952 Yılında Akören’de doğdu.Babası Arıcıların Mustafa 4 Ekim 2011 tarihinde vefat etti,kabri Kadıburnu Mezarlığında,annesi Alıbabanın kızı Ayşe Mermer halen Akören’de ikamet ediyor.

1973 Yılında Mardin-Kızıltepe-Şenyurt-Haznedar Karakolu'nda baba Mustafa Arıcı ile

Arıcının Dayısı rahmetli Nalbant Muharrem Mermer

   Çocukluğunun Akören’de geçmesi ata evinin halen doğduğu topraklarda açık olması sebebiyle İsmail Arıcı memleketiyle ilişkisini hiç kesmedi.Dünürlerinin,damat ve gelinlerinin de Akörenli olması sebebiyle Akviran kültürü yönüyle zengin bir kişidir.

1980'li yıllar babası Mustafa Arıcı ve Amcası Kazım Arıcı ile kardeşi Ali Arıcının çocukları Mustafa ve Tahir'in sünneti

Çoğu Akörenli gibi çocukluğunda beynine kazınmış bir çok anılar var.İşte bunlardan biri;

   Yıllardan 1957-58 Ağustos ayı baba Mustafa Arıcı çiftten gelir,akşama doğru üç merkep ve sevinsin diye 5-6 yaşlarındaki oğlunu da yanına alıp Akören’in en uzak mevkilerinden Gudref’e bostana gider.Alaca karanlıkta tarlaya varılır,baba heybeleri doldurup oğlunu bir merkebe bindirir,diğerine de kendi biner,üçüncüsünü de peşlerine takıp yola koyulurlar.Akören’e doğru yol alırken ortalık iyice kararır,havada ayda yoktur.Merkebin üstünde uyuya kalan küçük İsmail toz toprak olan yola düşer,baba ancak bir süre gittikten sonra oğlunun olmadığını fark eder.

-İsmail,İsmail diye bağırır ama nafile geri gelip yolun ortasında toza bölenmiş ağzı ,burnu kanamış oğlunun ağzını yüzünü siler,kucağına alır ve yoluna devam eder,yatsı namazından sonra Akören’e dönülür,heybeler boşaltılır.

   Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda Veyis Ersöz,Süleyman Elçi ve Halis Demirci’de okuyan İsmail Arıcı sol kolu kırılıp,ağaç kabuğu ve muşamba ile sarılıp okula ara vermek zorunda kaldığı için okulu altı yılda tamamlar.

   Akviran Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra Aydoğdu’da Zeki Özardıç ve Mustafa Öğüt ile birlikte Bekâr İsmail’in evinde kaldı.2 yıl Larende’de Tornacı Veysel Öksüz ustanın yanında çalışarak tarım aletleri,pulluk imalâtında çalıştı.

1977-Etiler Polis Okulu

   1972 Haziran-1974 Haziran arasında Tunceli Hozat Çavuş Talimgahı ve Mardin Kızıltepe Şenyurt,Haznedar Sınır Karakolu’nda vatani görevini yaptı.Kaçakçılar konusunda tecrübe kazandı.

   Terhis sonrası bacanağı Hikmet Mucuk’un ilgisiyle İstanbul’a giderek 20 ay Ülker Bisküvi Fabrikasında çalıştı.Bu dönemde Emniyete müracaat etti.1977 yılında İstanbul Etiler Polis Okulu’nda kısa dönem eğitim sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü Personel Şube’de göreve başladı.Daha sonra İstihbarat Şube’ye geçerek,şark hizmeti için 1986 yılında Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne geçti.1.5 yıl sonra burada girdiği Yurt Dışı Misyonu Koruma sınavını kazanarak bir ay Ankara Gölbaşı’nda kurs gördükten sonra 1988 yılında Hollanda Lahey (Den Hag) Türk Büyükelçiliği’nde Koruma Ataşesinde 34 ay görev yaptı.

 Ailesiyle Hollanda'da Lale bahçesinde

20/7/1989 Arıcı ailesi Almanya'da Ren nehri kıyısı-Bonn

1988 Hollanda Kevkenhof lale bahçesi,Lalelerin sergilendiği alan

Hollanda'da görev yaptığı yıllar

Yarım kalan şark hizmeti için Mardin’e döndü,buradaki hizmetini tamamladıktan sonra tayini 1993 yılı Ağustos ayında Burdur Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başladı.Uzunca bir süre sonra 23 yıl sonra 2000 yılında memleketine döndü.2004 yılına kadar Konya Emniyet Müdürlüğü’nde çalışarak emekli oldu.

   Emekli Emniyet mensubu Arıcıların Mustafa’nın büyük oğlu İsmail Arıcı emekli hayatını Sancak Mahallesi’ndeki evinde zaman zamanda Akören’de yalnız olan annesinin yanında geçirmektedir.

   20 Ekim 1974 tarihinde Ahmet Çavuşun Garanın (Mustafa Yalçın) kızı Habibe hanımla evli olan İsmail Arıcı üç çocuk babası ve beş torun dedesidir.

2001 Ağustos Rahmetli Ahmet Çavuşun Gara (Mustafa Yalçın)

1-Hatice Karaca,emekli Burdur’da ikamet eden Kemal Karaca’nın eşi ,İlker ve Cem İlke adında iki çocuk annesi.

2-Mustafa Arıcı,Konya Kule Site Teknosa’da çalışıyor,eşi Hollanda’da ikamet eden hemşehrimiz Bünyamin Demirgan’ın kızı Seda hanımla evli,İsmail ve Hatice Ecrin adında iki çocuk babasıdır.

3-Ayşe Demirgan,Hollanda’da ikamet eden hemşehrimiz Ahmet Demirgan’ın oğlu Kamil Demirgan ile evli,Ahmet adında bir çocuk babasıdır.

1960'lı yıllar Babaanne Hatice Arıcı(Samancı öl.1969),Dede İsmail Arıcı (öl.1972 Kasım),Torunu Habibe Yalçın (Arıcı)

 

Arıcı annesi Ayşe Arıcı (Mermer) ile Akören'de

Bu yazı toplam 4051 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA