23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 22:23
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5-TÜRKİYE’NİN İMTİHANLA YEMİNLİ MÜŞAVİRİ OLMUŞ İLK KİŞİSİ:
20 Haziran 2013 Perşembe Saat 11:30
5-TÜRKİYE’NİN İMTİHANLA YEMİNLİ MÜŞAVİRİ OLMUŞ İLK KİŞİSİ:

MUSTAFA SOYDEMİR

   1 Nisan 1944 yılında Akören’de doğan yeminli Mali Müşavir Mustafa Soydemir’in babası 19 Şubat 1996 yılında vefat eden Tıngırlar’dan Demirci Abdurrahim Usta, annesi ise 22 Nisan 1980 yılında vefat eden Avdan’lı Mehmet Albayrak’ın kızı Şerife hanım’dır.

   Babası Abdurrahim Usta genelde Akören’de pulluk imal eden, oksijen kaynağını Akören’e getiren ilk kişi idi. Soydemir’in anne ve babasının mezarları Akören yukarı mezarlıktadır. (Kadıburnu)

Baba Abdurrahim Usta

   Çok kısa bir süre Taşbaş öğretmende kayıtsız olarak okula devam etti, yaşı küçük olunca ertesi sene geldiğinde, Soydemir’in zekiliği ve arkadaşları M.Ali Kayhan ve M.Ali Sarıkaş’ın yanında gezerken öğrendiklerinden dolayı ertesi sene geldiğinde durumu değerlendiren Taşbaş öğretmen Mustafa Soydemir’i 2.sınıfa kayıt ederek onun 4 yılda ilkokulu bitirmesine vesile oldu. 2. ve 3. sınıfı (Koca) Hüseyin Eruyar’da 4.sınıfı Ayten Balcıoğlunda 5.sınıfı ise Mustafa Çetin’de okudu. İlkokulu bitirince babasının yanında demirciliğe başladı. Abdurrahim Ustanın dükkânı o zaman Yarbayın camisinin ilerisinde aynı istikamette şu andaki eczane olan yerdi.

Okullar başlamıştı. Çetin Hoca bir gün demirci dükkânına geldi. Çetin Hoca, Abdurrahim Usta’ya dönerek;

-Çocuğu burada ne tutuyorsun demircilikte ne olacak, senin gibi ömrü boyunca demircilik yapacağına okusun.

Sözü üzerine babası öğretmen Mustafa Gürbüz (enişte) den yardımcı olmasını istedi.

Ertesi günü, Enişte Mustafa Gürbüz Soydemir’in elinden tuttu. Şoför Deli Hasan’ın meşhur Ünumak’u ile Konya’ya geldiler. Erkek lisesi ve Sanat okulunda zaman geçmesi nedeni ile kayıtlar kapanmasından dolayı Ticaret lisesine yöneldiler.

1944-54 arası Anıt yanındaki şu andaki T.M. Ofisinin olduğu yerde 2 katlı sarı bir binada eğitimini sürdüren Ticaret lisesi o yıl yüksek mezarlıktaki yeni yerine taşınmıştı (Şu andaki okul), yerini doğru dürüst bilende yoktu. Sora sora okulu buldular.

Okul Müdürü Kani Sarıgöllü ilave sıra koyma durumlarının olduğunu belirtti ve yedek olarak Soydemir’i kaydetti.

   1954 Eylülünde sınıf mevcudu 66 ya yükseldi. Soydemir Ticaret lisesine kayıt oldu. Velisi M. Ali Doğaner oldu. Bir dönemde 3 karne alınırdı.

Aralık ayı ortasında, bir hafta tatilden sonra karne alındı. Dersin biri 4, diğerleri 8-9-10 idi. Ticaret bilgi ve belgelerini kapsayan Fransızca (Büro Comercial) dersi 4 idi.

Okul başladıktan bir hafta kadar sonra mavi pelür bir kâğıda yazılmış üzerinde ders notları olan “UMUMİ DURUMU ÜMİT VERİCİ” yazılı bir kâğıt Akören’e babasına ulaştı. 

Demirci Abdurrahim kaygılandı. Konya’ya geldi. Veli Polis amca ile görüşse de tatmin olmadı. Okula gitti. Müdür yardımcısı Ziya Argun’un yanına mahcup bir halde vardı. Oğlunun durumunun iyi olduğuna inanan baba Akören’e geri döndü.Soydemir ortaokuldan mezun oldu.

   Liseye başlayınca, başarılı olduğu için öğretmen Nuri Oturanç’ın yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Yarım gün okula gidiyor, yarım günde muhasebe bürosunda 20 lira haftalıkla çalışarak iyi derece ile Ticaret lisesinden mezun oldu.

Hocası Nuri Oturanç’ın tavsiyesi ile İzmir Ticari İlimler Akademisini tercih etti. Sınavı kazandı. Varyant öğrenci yurdunda 8 ay kaldı 1.sınıfı bitirdi.

İzmir’i tercih sebebi, okuyabilmesi için çalışmak zorunda idi, birinci sınıfta iken hocasının bacanağı Ali Özdemir’in yanında 200 lira aylıkta çalıştı. 60 lirasını yurda veriyordu, geçimi zorlaşınca, Konya’dan 600 lira aylıkla Şakiroğlu kolektif Şirketinden iş buldu. (Isuzu kamyonları acentesi)

2.3.4.sınıfı dışarıdan bitirdi. 2. sınıftan 3.sınıfa geçerken nişanlandı, 3.sınıftan 4.sınıfa geçerken evlendi. Vatani görevini Diyarbakır’da yaptı. Ova Un Fabrikasında 8 yıl, Özyatağanlı’da 8 yıl çalıştı.

   1973 yılında Özel Müşavirlik Bürosu’nu açtı. 1990 yılında “Yeminli Mali Müşavirlik” kanunun yürürlüğe girmesi ile Ankara’da yapılan sınavı kazanarak Türkiye’nin ilk yeminli müşaviri olma başarısını gösterdi. 

Yanında birçok öğrenci yetiştirdi. Halen belediye hastanesi yanındaki Yüzbaşıgil İşhanı 2.Katta çalışmalarını sürdürmektedir.

   Mesleki tecrübe ve saygınlığı nedeni ile maliye camiasının SOYDEMİR HOCASIDIR. Öyle ki bürosunda kısa süreli çayınızı içerken, maliye camiasının birilerinin bizzat gelerek veya telefonla meslekleri ile ilgili kafalarına takılanları yardım sever hemşerilerimize sorduğunu göreceksiniz. Soydemir Hoca anında pratik olarak falan kanunun, falan maddesinin, falan bendine göre olması gerektiği şeklindeki beyanına mutlaka rastlayacaksınız. İşte Soydemir tek kelime ile MALİYENİN CAMİASININ DUAYENİ’DİR.  

   1985-87 yılları politika ile de ilgilenen Soydemir Merkez ilçe başkanlığı yaptı. 1987 Genel seçimlerinde D.Y.P.Milletvekili kontenjan adayı olmuştu.

22 Ekim 1964’te Muğlalı balcı ve duvarcı ustası Abdullah Kuşçu’nun kızı Ünsel hanımla evlenen Soydemir 2 kız babasıdır.

Büyük kızı ÇİĞDEM (1968) Elektronik Mühendisi eski basketbolculardan Süleyman Nuzumlalı’nın eşi, Göztepe Anadolu lisesinde İngilizce öğretmeni. Torun Fransızca eğitim yapan Özel Tevfik Lisesi 6.sınıf öğrencisi.

Küçük kızı Meltem (1973) Ankara Temsa Bölge Müdürü Metalürji Mühendisi Soner Nalbantoğlu’nun eşi, T.İş Bankası ODTÜ Şube Müdürü.

1993-2003 arasında sürekli olarak Konya Defterdarlığına bağlı Vergi mükellefleri arasında ilk 10-20 arasında yer aldı.

   Akörenliler Derneği ve Ticaret Lisesi mezunları derneği üyesi olan Soydemir kazandığını devleti ve milleti ile bölüşmesini bilen doğduğu memleketi Akören’i unutmayan, imkanlarını sonuna kadar zorlayarak yardımcı olmaya çalışan nadir Akörenliler den biridir. Onun Akören’deki çoğu hizmetlerde imzası vardır.

Bu yazı toplam 4801 defa okundu.
SELMA KAYHAN
AİLENİN GURUR ABİDESİ
Dayım ! Mustafa Soydemir ailemizin tek yegane umut mutluluk kaynağımız.ALLAH ona sağlıklı çok uzun ömürler versin herkese yardımcı olup yardımcı olan biridir sen çok çok yaşa dayıcığım emiiii.SELMA Kayhan
26 Temmuz 2013 Cuma Saat 13:35
MEHMET SOYDEMİR
SEVGİLİ AMCAM
Hayatıma yön veren yegane tek kişidir. Bugünlerimi sevgili amcam Mustafa Soydemir e borçluyum. Sülalemizin medai iftarı dır. Onun dürüstlüğü ve çalışkanlığı bize her zaman yol gösterici olmuş ve bizleri iyi şeyler yapmaya yönlendirmiştir. İyi ki varsın iyi ki senin yiğenin olmuşum, sülalemiz seninle gurur duyuyor.
Yiğenin Mehmet SOYDEMİR
21 Haziran 2013 Cuma Saat 11:29
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA