23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 20:32
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7-AKÖRENLİ İLK BAYAN ÖĞRETMEN; RAHİME GÜLTEKİN
21 Ağustos 2013 Çarşamba Saat 07:03
7-AKÖRENLİ İLK BAYAN ÖĞRETMEN; RAHİME GÜLTEKİN

Bilindiği üzere ilçemiz Akören, nüfus bazına göre öğretmen yetiştirmede Türkiye’de en önde olan yerleşim yerlerinden biridir.

İlk Öğretmenimiz Mektepli lakaplı Seyit Ali Akalın 1919 yılında, ikinci öğretmenimiz Seyit Mehmet Alp 1926 yılında Akören’de, üçüncü öğretmenimiz Hüseyin Eruyar (Koca Hüseyin) ise 1939 yılında Hadim’in Bolat köyünde öğretmenliğe başlamışlardı.

İlçemizden yetişen bayan öğretmen, Rahime Gültekin 1954 yılında Akören’de, ikinci bayan öğretmen kardeşi Perihan Gültekin (Kağnıcı) 1955 yılında, üçüncü bayan öğretmenimiz Melâhat Erkoç (Yalçın) ise 1967 yılında Akören’de öğretmenliğe başlamışlardı.

İlk bayan öğretmenimiz Rahime Gültekin hoca hanımı 34.sayımızda yayınlamıştık Akören’in ilk mühendislerinden rahmetli Ömer Ali Gültekin’in eşi olan Rahime Hanım halen 6 ay İstanbul’da 6 ayda A.B.D.’de küçük kızının yanında kalmaktadır.

Dergimizin 34 sayısında yayınladığımız biyografisi:

Rahime GÜLTEKİN ve Rahmetli eşi Ömer Ali (M.Ali) GÜLTEKİN

RAHİME GÜLTEKİN

1934 yılında Akören’de doğdu. Babası Hilimlerden İskenderin Osman Gültekin emekli öğretmendi,(Kabri İstanbul Üsküdar Karacaahmet Mezarlığında). Annesi Tenekeci Tahirin kızı Havva Hanım (Kabri Hacıfettah Mezarlığında).

1930''lu yılların sonu, baba Osman GÜLTEKİN,Rahime ve Perihan GÜLTEKİN

Babasının öğretmenliği nedeniyle ilkokula Alibeyhüyüğün de başladı. İkinci sınıfı Akviran İlkokulunda Hüseyin Eruyar öğretmende okudu. Tekrar döndüğü  Alibeyhüyüğü’nde 3, 4, ve 5. sınıfı okudu.

Rahime GÜLTEKİN 1951-52 Çumra Ortaokulundan mezun olduğu yıl

Konya Kız Enstitüsü’nde Ortaokula başladı. (O tarihlerde Kız Enstitüsü şu andaki İsmetpaşa İlkokulunun olduğu yerde faaliyet gösteriyordu).  İçeri Çumra’ da ortaokul açılınca tekrar İçeri Çumra’ya döndü ve ortaokulu bitirdi. Öğrenimini Konya Kız Öğretmen Okulunda tamamladı.  Halen Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün kullandığı Alaaddin Tepesi yanı Karatay Medresesi karşısındaki binadan üçüncü öğretim yılı sonunda (1954–1955) mezun oldu.

1955–56 öğretim yılında Akören Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda 4. sınıfları eğiterek öğretmenliğe başladı. Öğretim yılı sonunda İstanbul Teknik Üniversitesinde Makine Mühendisi olarak eğitim gören Ö. Ali Gültekin ile evlenince öğretmenlik görevini İstanbul’da sürdürdü.

Eşi Rahmetli Ömer Ali GÜLTEKİN

 Bir yıl Sarıyer Maden, altı yıl da Beyoğlu Hasköy ilkokulunda görev yaptı.

Eşinin üniversiteden mezun olup Diyarbakır’da işe başlaması nedeniyle, öğretmenlik görevlerini Diyarbakır Ziya Gökalp, Yeni Okul ve Cumhuriyet ilkokullarında devam etti. Eşinin mühendislik görevini Van’da sürdürmesi nedeniyle öğretmenlikten istifa edip, Van İl Radyosu’nda spikerlik imtihanına girdi. İmtihanı kazanmasına rağmen memuriyet kıdeminin yüksek, spikerlik kadrosunun düşük olması nedeniyle memuriyete ara verdi. Eşinin DSİ 4. Bölge Müdürlüğü emrine atanması sebebiyle öğretmenliğe Çumra Atatürk İlkokulunda yeniden başladı. Kısa bir süre sonra becayiş yapıp Konya Alaaddin İlkokuluna geldi. Eşinin Karadeniz Ereğli Demir Çelik Fabrikasına geçmesi nedeniyle ilkokul öğretmenliğine Nimet İlkokulunda devam etti. Sonrasında Karadeniz Ereğli Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğüne getirilen Akören’in ilk bayan öğretmeni Rahime Gültekin 1982 yılında emekli oldu.

Daha sonra aile İstanbul’a yerleşti. Eşi Ö. Ali Gültekin 2001 yılı Ocak ayında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti ve İstanbul’a defnedildi.

 Çocukları;

1-Aynur (1958) İTÜ. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Fakültesi mezunu. Ankara Beypazarlı ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu Enka firmasında Genel Müdür Yardımcılığı yapan Erdal Sunar’ın eşi. Elif adında bir kız annesi.

2-Berna (1962) Moruğun Süleyman’ın oğlu Ramazan Palanın eşiydi.12 Ağustos 1997 tarihinde vefat etti. (Kabri Karacaahmet Mezarlığında). Gonca ve Ömer adında iki çocuk annesiydi.

3-Fatma Tülin (1964) Amerika Birleşik Devletlerinin Miami eyaletinde kendi işi ile uğraşıyor. Ziraat Mühendisi.

Rahmetli kızı Berna hanımdan olma torunları Gonca ve Ömer Pala ile birlikte kalan Rahime Gültekin eşinin tersine hareketli ve sosyal bir yapıya sahipti. Her ne kadar yaşının gereği ve kızı ile eşini dört yıl ara ile kaybetse de öğrenciliğinde izcilik faaliyetlerine katıldı. Kros, atıcılık ve voleybol sporları ile ilgilendi. Emeklilik sonrası Karadeniz Ereğli de Anavatan Partisinde etken görevlerde bulundu. İl yönetimi, il-ilçe delegeliği yaptı. Belediye Meclis Üyesi Grup Başkanlığı görevindeki faalliği ile ilk plana çıktı.

1 Ağustos 1956 Gültekin ailesi.Rahime,Perihan,Mustafa,Muzaffer, Vesile,Zafer ve Baba Osman GÜLTEKİN

Bu yazı toplam 4434 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA