23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 21:01
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU FOTOGRAFLAR SİZE NE HATIRLATIYOR?CEVAP
16 Kasım 2013 Cumartesi Saat 10:52
BU FOTOGRAFLAR SİZE NE HATIRLATIYOR?CEVAP

Geçen hafta sizlere sorduğumuz "bu fotograflar sizlere ne hatırlatıyor" sorusunun cevabını siz hemşerilerimizle paylaşıyoruz.

1990 0cak-Akören

-Arka planda Seyfullah Ertaş, Adliye Memuru Mehmet İnce

-Ön taraftaki rahmetliler: Efe Selâhattin, Berber Hamdi ( Kınaç) ve Sazlıoğlanın Ahmet Sezgin

1975-76lı yıllar Konya İmam Hatip Lisesi Bahçesi. Mustafa Öztürk (Meram Müftü Yardımcısı),Ali Abay (Karaman Müftü Yardımcısı), Ahmet Pancar (Emekli İmam hatip, Akören’de ikamet ediyor)

 1930 lu yıllar eğitimlerini Konya’da sürdüren Akörenliler

AYAKTAKİLER:

1-Halil İbrahim Erden (Öğretmenevleri Namık Kemal Sokak’ta oturdu, Tercüman Osman’ın babası)

2-Arif Bilge (Uzun yıllar Konya Ticaret Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği yaptı. Atatürk Stadyumunun karşısında oturdu.Kirmanın Arif lakabıyla bilinirdi. Kabri Musalla mezarlığında Dr. Teoman Bilge, A.Turan Bilge, Tuncay Bilge’nin babaları)

3-Halil İbrahim Yalçın (Emekli Öğretmen, Öğretmenevleri Gaz Deposu Sokak’ta oturdu. Doğan Yalçın, Kemal Yalçın, Mustafa Yalçın’ın babaları)

4-Ahmet Tufan ( Ünvanı Arnavudun Ahmet, uzun yıllar Ankara yöresinde öğretmenlik yaptı. Prof. Ayhan Tufan, Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan’ın babaları)

5-Osman Gültekin (Konya-Meram Selçuklu İlkokulu’nun ilk Müdürü, Öğretmenevlerin’de bahçeli evi vardı. (Öğretmen Rahime- Perihan Gültekin, Diş Doktoru Mustafa Gültekin, Emekli Milli Park Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürü Muzaffer Gültekin’in babaları)

6-Hatıp Hasan Öksüz (Çatören köyümüzün hatıbıydı (Cuma namazı kıldırmakla mükellef)

7-Akkızın Abdurrahman Erkan ( Askeriyeden ayrılma, D.S.İ 4.Bölge Müdürlüğü-Konya’da çalışırdı)

OTURANLAR:

1-Nüfuscu Kara Ali Erdoğan (Çumra’da Nüfus Müdürlüğü yaptı, Kara Kâzım’ın kardeşi)

2-İbrahim Aytekin (Çatörenli Hanefi Aytekin’in babası)

3-(Koca) Hüseyin Eruyar (E.Öğretmen, uzun yıllar Akören’de çalıştı, Öğretmen Mustafa, Lâtif  Eruyar kardeşlerin babaları)

4-Karabıçağın Alâaddin Abidin Özmen (uzun yıllar Adana Sanat Enstitüsünde memur olarak görev yaptı. Rüştü Gülcan hocanın dayısı)

5-Akif Karaoğlu (D.D. Yolarının muhtelif birimlerinde Gar Müdürlüğü yaptı. Kabri Hacı Fettah Mezarlığındadır. Huriye Karaoğlu, Aysel Çetin, Nazmiye Çetin, İbrahim Karaoğlu, Gülser Ertaş’ın babaları)

6-D.Ali Soysal (Sarıkızın D.Ali unvanıyla tanınır, E.Öğretmen, uzun yıllar İzmir’de yaşadı (Bekir Sami, Yener, Barış, Savaş Soysal kardeşlerin babaları)

Bu yazı toplam 4827 defa okundu.
Ömer Eğren
Varsın Olsun
Gelin; varsın olsun yarı aç, yarı tok olalım,
Bazen Ahmet Ağa olup uzun hava asılalım,
Bazen Selahattin efe olup üç-beş.. vuralım,
Bazen gran tuvalet giyinip Hamdi Bey olalım,
Anlatalım, anlatılanı can kulağıyle dinleyelim,
Yerenler; yarenlik bilip muhabbete doyalım,
Gönüllerimiz hoş olsun, hep Akviralı kalalım.
18 Kasım 2013 Pazartesi Saat 07:33
Ömer Eğren
Hissiyat Diyelim
1930 lar eğitimli bir düzine insan. ve daha niceleri, tamam herbiri gittikleri yerlerde iz bıraktılar. Onlar ve daha niceleri Akvirandan layıkıyla söz ettirdiler. Amma sonra; o kadar eğitim, okadar bilgi birikimi herbiri bir yerlere savruldu gitti. Bugün nesillerinden gelen torunlarının hiçbiri Akörende yaşamıyordur. Akören hala kan kaybediyor. Hala dışarıya göç veriyor. Yaaa Devlete hizmet eri sadece bizmiyiz. Gelin birazda başkaları memur olsun. Biz köylü olalım, köyümüze geri dönelim...
18 Kasım 2013 Pazartesi Saat 07:03
Ahmet Naci Ertaş
DERİNLİK
Bu resme baktıkça Akörendeki derinliği görebiliyoruz. Allah kısmet etti de onların tamamına yakını ile tanışma imkanım oldu. Sohbetlerinde bulundum. Ben onları tanımakla Aköreninin tarihini o kadar güzel hissettim ki anlatamam. Akörenin eğitime verdiği önemin ve değerin bariz bir göstergesidir. Yaşadıkları dönemde ülkemizin içinde bulunduğu imkansızlıklara bakılırsa temizliğe ve düzgün bir duruşa ne kadar önem veren bir grup değilmi? Allah hepsine rahmet eylesin.
17 Kasım 2013 Pazar Saat 08:40
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA