23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 22:23
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKÖRENLİNİN ATILIMCILIĞI
20 Kasım 2013 Çarşamba Saat 10:05
AKÖRENLİNİN ATILIMCILIĞI

Akören, yetişmiş insanı, eğitimdeki başarısı ve atılımcılığı ile ön plana çıkmış bir ilçedir.

            Bu sefer araştırmamızı Akören’in Atılımcılığı üzerine yapalım istedik. Akörenli bazen Konya, bazen de Türkiye’de ilklere adını yazdırmasını bilmiştir. İşte bizim bu konuda tespit ettiklerimiz.

           

KONYA’DA İLKLER

1-KONYANIN İLK YAPI KOOPERATİFİ:

S.S.AKVİRANLILAR YAPI KOOPERATİFİ

            Konya’da ilk yapı kooperatifini 1968 yılında şehrimizde ikamet eden hemşerilerimiz kurmuştur. O dönemde hâkim Ahmet unvanı ile bilinen Ahmet Coşar’ın evinde 1967 yılında bir grup Akörenlinin bir arada olduğu sohbette gündeme gelen konu için daha sonra 22 Akörenli zamanın Konya Belediye Başkanı Yılmaz Kulluk’un yardımcısı hemşerimiz Hasan Hüseyin Alp’in makamındaki toplantıda S.S.Akörenliler Yapı Kooperatifinin kurulma kararını almışlardır.

S.S.Akviranlılar Yapı Kooperatifinin kuruluşunda aktif rol alan Hasan Hüseyin Alp uzun dönem İstanbul Ümraniye Belediyesi Başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

….Başkanlığında Duran Aydın, Veyis Ersöz, A.İhsan Ersoy, Mehmet Bağcı, Mustafa Şeref Yavuz ve…oluşan 7 kişilik yönetim S.S.Akviranlılar Yapı Kooperatifini kurarak tarihe geçtiler.

S.S.Akviranlılar Yapı Kooperatifi kurucularından Terzi Duran Aydın Almanya’da çalıştığı yıllarda Nekarsulum’da bulunan kardeşi Muzaffer Aydın’ı ziyaret etmişti.

S.S.Akviranlılar Yapı Kooperatifi’nin kuruluşunda bulunan Öğretmen Veyis Ersöz oğulları Ömer ve Salih ile (1964)

S.S.Akviranlılar Yapı Kooperatifi kurucu Başkanı Mustafa Ertaş, Konya Ticaret odası yönetiminde de bulunmuştu.

 Akörenlinin müteşebbis, yenilikçi, önderlik yapabilecek bir ruha ve çalışkanlığa sahip olduğunu ısbat eden, halen üçü sağ, dördü rahmetli olan hemşerilerimiz bir ara zamanın Konya Belediye Başkanı Ahmet Hilmi Nalçacı’yı ziyaret ederek Kooperatifleri için yer talebinde bulunurlar.

            Konya’mızın imarlaşmasında önemli hizmetleri bulunan Ahmet Hilmi Nalçacı, babası Ali Rıza Nalçacının öğretmenlik yaptığı 1920’li yılların ortasında Akören’de doğduğunu belirtti ve bu nedenli hemşerilerrmize şu anda Yeşil Meram Siteleri’nin bulunduğu Nalçacı Caddesindeki arsayı önerdi. Kooperatif yönetimi günün şartlarını düşünerek Akören’den geleceklerin eğbe, torba ile apartman hayatına ayak uydurmalarının zor olacağını belirttiler.

            Kooperatif yönetimi yaptığı araştırmalar neticesinde Akyokuş’ta 102.000metre kare arazi aldı. Parselasyon yaparak 80’in üzerindeki hemşerimizi birer, ikişer üçer arsa sahibi yaptı.

            İlk yıllarda atılımcılığın ve kooperatifçiliğin önemi iyi anlaşılamasa da şehir büyüyüp, hava kirliliği artınca Akyokuş arsaları revaçta bir bölge oldu. Bir süre sonrada birer ikişer hemşerilerimiz bahçeli evlerini oluşturarak yeni bir Akörenli Mahallesi oluşturdular.

            İşte bunlardan hatırlayabildiklerimiz, Mustafa Dursun, Mehmet Ertaş, Hilim Çağdaş, Duran Aydın, A.Kerim Embel, Muzaffer Aydın, M.Ali Gürsoy, İbrahim İncekara,..

2-KONYA MİNİBÜSÇÜLER DERNEĞİNİN İLK BAŞKANI:

A.İHSAN ERSOY

Konya Minibüsçüler Odası’nın nüvesini teşekkül eden Konya Minibüsçüler Derneği 1973 yılında Konya’daki bir grup hemşerimizin gayretleriyle kurulmuş ve ilk başkanı da rahmetli A.İhsan Ersoy olmuştu.

Ali Aydemir başta olmak üzere, Musa Tınkır, Hilim Çağdaş ve Ahmediyeli hemşerimiz İlyas Ekinci konuya omuz vererek muhasebeciliğini de Mustafa Soydemir’in yaptığı Konya Minibüsçüler Derneği A.İhsan Ersoy başkanlığına 1973 yılında Fuar Güney tarafı Selçuklu döneminde yapılan…cami karşısındaki iki dükkanı kiralayarak hizmetlerine başlamıştı. Gene aynı dönemde Çeşmelisebilli  Mustafa Şeflek ile Metin Erdim’de bu oluşumun içindedir.

Konya’da ilk Minibüsçüler Derneğini kuran A.İhsan Ersoy, galericilikte yapmıştı. Oğlu Enver Ersoy, Şoför kadınlı Bayram, Ali İhsan Ersoy ve derneğin kuruluşunda kendisine en çok yardımda bulunan Solağın Ali Aydemir.

A.İhsan Ersoy ve halâ Minibüsçülük işini takip eden Mustafa Gültekin bir arada.

Minibüsçüler Derneği’nin kuruluşuna omuz veren Hilim Çağdaş uzun yıllar otobüsçülük yapmıştı. Kırkışlalı Derdo ve Cihanbeyli ayakçısı muavin karamanlı Mustafa ile

3-KONYA’NIN İLK SERVİSÇİSİ:

MUSTAFA ERALP

Bu konu ile ilgili daha önce bilgi vermiştik.

4-TÜRKİYE’NİN İMTİHANLA YEMİNLİ MÜŞAVİRİ OLMUŞ İLK KİŞİSİ:

MUSTAFA SOYDEMİR

Bu konuyla ilgili daha önce bilgi vermiştik.

Mustafa Soydemir. Türkiye’nin imtihanla Yeminli Mali Müşaviri olmuş kişisi 1960lı yıllarda

5- KONYA’NIN İLK NAHİYE KULÜBÜ:

AKVİRAN KÜLTÜRSPOR

Konya’da çoğu ilçede spor Kulübü henüz yokken o tarihte Nahiye olan Akviran’da Akviran Kültürspor 1958 yılında zamanın Belediye Başkanı Hüseyin Özkanoğlu’nun gayretleri ile kuruldu.

7 Temmuz 1958 tarihinde kurulan Akviran Kültürspor’un ilk yönetimi şu isimlerden oluşmuştu.

Başkan İbrahim Uçkunkaya (Akviran Ortaokulu Müdürü)

Hüseyin Özkanoğlu (E.Belediye Başkanı)

Mustafa Çetin (Başöğretmen)

Ahmet Taşkıran (CHP Başkanı)

Veyis Ersöz (Öğretmen)

Ali İhsan Buğdaycı (Ağalar Mahallesi)

Mustafa Eruyar (Öğretmen)

Seyit Ezer (Akviran Mahkeme Başkâtibi)

Mustafa Taşbaş (Öğretmen)

Hasan Erdoğan (Akviran Meteroloji Memuru)

Mehmet Karabüber (Tüccar Manifaturacı)

Bu dönemde Perçinlik, Akviran Kültürspor’un sahası olarak gösterilmiş, hatta Hüseyin Özkanoğlu kulüp kurumu için zamanın Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Sami Yavrucak ve ekibini birçok hemşerimizin katılımıyla Yeni Çeşme’de verilen bir yemekli programda ağırlamıştı.

Akviran Kültürspor’un kuruluşunda etkin rol almış zamanın Belediye Başkanı Hüseyin Özkanoğlu kulüp organizesi için günün Bölge Müdürü Sami Yavrucak, Nahiye Müdürü, Futbol Hakemi Kel İhsan’ında katılımıyla Yeni Çeşme’de kalabalık bir guruba yemek ikramı yapmıştı.

      Akviran Kültürspor’un ilk kadrolarından biri 1960–61 sezonunda Konyaspor ile 1-1 berabere kalınan ligin son maçı öncesi, Antrenör Recep Özmeral, oturanlardan ortadaki sanayici Mustafa Erdoğan (Mikro Mustafa)

Kültürsporun Kuruluşu için gayret eden Hüseyin Özkanoğlu, Akviran ilkokulu’nun yapımı için çaba sarf etmişti. 22 Ekim 1954 Ustalardan Koca Kerim Mustafa, Avdanlı Mustafa, Tatoğlan ve diğerleriyle.

6-AVRUPALI İŞÇİLERDEN İLK ÖLÜM AYLIĞINI ALAN:

HİLİM GÜLTEKİN AİLESİ

Avrupa’da çalışan Türk işçilerin içinde ilk ölüm aylığını alan Akörenlidir. Almanya’nın ..şehrinde  çalışmakta olan Hasan Hocanın Hilim Gültekin13 Aralık 1979 yılında vefat edince büyük oğlu Mustafa Gültekin Ankara’ya giderek Bağ-Kur’un ilk genel müdürü hemşerimiz Altan Tufan’ında yardımıyla sorununu halletmişti.

Hilim Gültekin ekmek kapısı için gittiği Almanya’da vefat etmiş ve ölüm aylığını oğlu Mustafa Gültekin’in uğraşı ile ailesi ve çocukları almıştı.

7-GENEL MÜDÜR OLDUĞU BANKANIN KÂRINI İKİ YILDA İKİYE KATLAYAN: HALİL HARMANCI

1976–1978 Yılları arasında Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü yapan Halil Harmancı Cumhuriyet Tarihinde bir ilke imza attı. İki yıllık Genel Müdürlük döneminde Halil Harmancı, Bankanın kaynaklarında ve kârında %100lük artış sağlayarak bir ilki gerçekleştirdi ve Nisan 1978 yılında tüm banka personeline 4 maaş ikramiye ve birde asıl maaşı olmak üzere 5 maaş ödendi.

1954 yılında Konya Zahire Borsası’nın ilk bursunu kazanan Halil Harmancı bu bursu Konya Ticaret Lisesini pekiyi derece ile bitiren okul birincisi ilk öğrencisi olduğu için hak etmişti.

Halil Harmancı halen yazları Konya’da, kışları İstanbul’da emekli hayatını sürdürmektedir.

8-AVRUPA’DA İLK İSLÂM CEMİYETİNİ KURAN: S.MEHMET GÜLTEKİN

Hayat mücadelesi nedeniyle 1966 yılında çalışmak için Almanya’ya giden S.Ahmet Gültekin Hoca çok geçmeden önderlik ederek bir grup arkadaşıyla Avrupa’da ilk defa Sturgart İslâm Cemiyetini kurarak 2 yılda başkanlığını yaptı. Gültekin hoca halen Pirebi Mahallesi’nde oturuyor.

Almanya’da ilk İslâm Cemiyetini kuran S.Ahmet Gültekin 1949 yılında Zengicek’te imamlık yaptığı dönemde bir cemaatıyla

S.Ahmet Gültekin hoca dini ve Arapça eğitimi için 1959–62 yıllarında Şam’da bulunmuştu.

9-ATAÇ RAFİNERİSİNİN İLK TÜRK GENEL MÜDÜRÜ: AHMET AKIN

Dünya devi uluslar arası bir petrol şirketinin Türkiye’deki tek petrol rafinerisi Ataş’ın 70 yıla yakın tarihinde İlk Türk Rafineri Müdürü onurunu yaşayan Kimya Mühendisi Ahmet Akın 1957 yılında Ankara’da doğdu.

Emekli Devlet Demiryolcu, Eski Milli Boksörlerden Hasan Fehmi Akın (1930)’nın oğlu olan dede adı Ahmet Akın 2003 yılında ATAŞ RAFİNERİSİ’NİN başına getirilmişti.

Ahmet Akın 1981 yılında Ortadoğu Teknik üniversite’nden mezun olduktan sonra 1984 yılında Ataş Rafinerisi’nde ise başlamış,1992–93 yıllarında A.B.D.ne giderek Mobil firmasında tecrübesini geliştirdikten sonra Türkiye’ye dönmüş, aynı firmada 4 yıl daha çalıştıktan sonra 2002 yılında Genel Müdür olmuştu.

            10-D.S.İ.İLK GENEL MÜDÜRÜ:

                 HİKMET TURAT

            29 Kasım 1951–23 Eylül 1955 tarihleri arsında görev yapan Devlet Su İşleri’nin ilk Genel Müdürü Akörenlidir.

            1900 yılında doğan Himet Turat 1940 lılı yıllarda Konya Belediyesinde de Reis Muavinliği yapan Akörenli Şükrü Turat’ın oğludur. Bu aile Akören’den Konya’ya gelişi oldukça eskidir.

             Bu konuda 23 sayımızda tafsilâtlıca bilgi vermiştik.

Not:Bu konuyla ilgili olarak gözümüzden kaçan varsa lütfen hatırlatın.

Bu yazı toplam 5904 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA