23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 22:07
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUHASİP İSMAİL KUTSAL TOPRAKLARDA
01 Nisan 2015 Çarşamba Saat 15:53
MUHASİP İSMAİL KUTSAL TOPRAKLARDA

asip İsmail Lakabıyla ilçemizde ikamet eden İsmail Ceylan 20 Eylül 2014 tarihinde Hac yolculuğu için bulunduğu Mekke’de vefat etmişti. İlk tavafında 3.Sayda rahmetli olan Muhasip İsmail Ceylan Muallâ Yeni Mezarlığa (700) defnedilmişti.

1939 doğumlu 75 yaşında vefat eden İsmail Ceylan 7 çocuk babasıydı. (Mehmet İbiş, Ceylan, Rahmetli Hatice Karakoca, Özgür Ceylan, Fadimana Akkoç, Abdurrahim Ceylan, Abdülgani Ceylan, Marziye Karadoğan

 
Bilindiği üzere Muhasip İsmail Ceylan’dan önce 3 hemşerimiz daha Hac Yolculuğu esnasında vefat etmiş, bunlardan Osman Kayhan Türkiye’ye dönüşte Kilis’te trafik kazasına kurban gitmiş ve cenazesi Akören’e getirilerek Kadıburnu Mezarlığına defnedilmişti.

Diğer iki hemşerimiz Aksay Öncel ve Terzi Havva Gültekin’in (Özdil) cenazeside Mübarek Topraklarda kalmıştı.

HAVVA GÜLTEKİN (TERZİ HAVVA)

 

Mullamatgilden R.Hacı Mehmet (Sofu) Özdil ve Meremlerden Seyit Ali Ekinci’nin kızı R.Fatma hanımın en büyük çocukları olan Havva Gültekin 1985 yılında gittiği hac yolculuğunda Medine topraklarında vefat etti ve Cennetül Baki mezarlığına defnoldu.

5 kardeşin (Havva, Fatma, Ö.Ali, Şerife, Muammer) en büyük çocuğu olan Terzi Havva, kutsal topraklarda kardeşi Ö.Ali, yeğeni Gülsüm ve gelinleri Emine Özdil ile beraber gittiği Hac yolculuğunda vefat etmişti. Havva Gültekin 1979 yılında vefat eden Osman Gültekin’in eşi idi.

1960’lı-70’lı yıllarda Akören’in bayan terzisi Havva Gültekin’in 6 çocuğu vardı.

1.      Hasan Gültekin (Polis): 1980 yılında vefat etti. 3 kız babası idi. 1.eşi Sabriye Doğaner 2.eşi Ayşe

2.      Hatice Yalçın: Ankara’da ikamet ediyor, rahmetli kaymakam lakaplı Abdurrahman Yalçın’ın eşi 2 oğlu var.

3.      Şerife Özden: Konya Karayolları’nda çalışan Arif Özden’in eşi 3 kız, 1 oğlu var.

4.      Fadimana Özden: Karadeniz Ereğli’de ikamet ediyorlar, Ahmet Özden’in eşi 1 kız, 1 oğlu var.

5.      Mehmet Gültekin: Seydişehir Etibank’ta çalışıyor eşi Fatma Mucuk, 3 oğlu var.

6.      Fadime Özdil: Konya Karayolları’nda çalışan Mehmet Özdil’in eşi 3 kızı, 2 oğlu var.

    

HAC YOLCULUĞUNDA VEFAT EDEN: OSMAN KAYHAN

Yukarı Yarımcadan gelme Çolakhacı sülalesinden Mehmet’in oğlu Osman Kayhan 1903 doğumlu olup, annesi ise Emine hanımdır. Eşi ise Küçük Mullanın kızı Şerife Alp Hanım idi.

Çiftçilik ile uğraşan rahmetlik Osman Kayhan askerliğini piyade olarak İstanbul’da yaptı. Ömrü çiftçilik ile geçti.

1969 yılında gittiği Hac yolculuğunda hayatını kaybetti (13. Mart 1969). Kabri Akören’in Kadıburnu Mezarlığı Belen tarafındadır.

Rahmetli Osman Kayhan 4 çocuk babası idi.

  1. Havana Harmankaya: Mersinli Mehmet Harmankaya’nın eşi Çocukları ( Remziye Tokmak, Ahmet, Yaşar, Sıraç)
  2. Kenan (Mustafa) Kayhan: Çocukları  (S.Ahmet, Ekrem, Şerifehanım Kocaer, Ümmü Tokmak, A.Osman, S.Ali, Zeynep Demiröz)
  3. Ali (Kılıç) Kayhan: Çocukları (Mustafa, Mehmet, Şerife hanım Yoncalık, Dilber Akceylan, Osman)
  4. Naime Aydın (Terzi Duran Aydın’ın eşi): Çocukları (Hasan, Abdurrahman, Neriman Özkan)

Rahmetli Osman Kayhan’ın trafik kazasında vefat etmesi olayı şu şekilde meydana gelmiştir. O yıllarda hac sevkıyatı işi ile ilgilenen hemşerimiz Halim Çağdaş’ın 1969 daki kafilesine dâhil olan rahmetli Kayhan kafileye dâhil olanlardandır.1969 hac yolculuğu Hacı Halim’in en uzun hac seyahatlerindendir. 11.000 km lik yol kat etme Basra, Kerkük, Musul, Bağdat ve Kuveyt’te ziyaret edilir.

Hac farizasının yerine getirilmesinden sonra Kilis kapısından giriş yapılır. Yağmurlu bir akşamüzeri akşam namazı için hacılar sabırsızlanmaktadır. Kafile başkanı Hacı Hilim’de düzenli bir yer için hacılardan sabretmelerini ister. Çok sakin bir hali olan Osman Kayhan bile acele etmektedir. Abdest almak dâhil, mescidi bulunan bir Shell istasyonunda mola verilir. Daha hacılar bilgilendirilirken aceleyle karşıya geçmeye çalışan Osman Kayhan bir kamyonun çarpmasıyla ile rahmetli olur. Karşılamaya gelen yakınları canlı yerine Osman Kayhan’ın cenazesini Akören’e getirmek zorunda kalırlar


AKSAY ÖNCEL

 

Merhum İdris Öncel Öğretmenin en büyük oğluydu. Babasının görev yaptığı Çumra’da doğdu. Konya Lisesi’nden mezun oldu. 1956 yılında İslam İlmine duyduğu ilgi nedeniyle yolculuğa çıktı. Musul, Kerkük, Bağdat Medreselerinde eğitim aldı. Lahor’a kadar uzandı. Eğitim için Şam’da da bulundu. Beş yıllık ilim yolculuğu sonrası yurda döndü. Askerlik sonrası Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nde çalışırken Ankara İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre Fatih Camii İmam Hatipliği ve İstanbul Vaizliği görevi yaptı. Almanya’nın çeşitli şehirlerinde Diyanet’e bağlı vaizlik görevini sürdürdü. Üsküdar Müftülüğü yaptı. Daha sonra Musul ve Libya’da bulundu. Tekrar Almanya’ya geçti.

 1990 yılında Hac Kafilesi başkanı olarak gittiği Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde El-Mueyzen tünel faciasında kendi gurup hacılarının herhangi bir sıkıntısı olmamasına rağmen başka guruptan olan hacıları kurtarayım derken can vermiş ve Arabistan geleneklerine göre Mekke’de toprağa verilmiştir. 1962 yılında evlendiği Konyalı Necla Hanım ve küçük oğlu Hasan Konya’da, büyük oğlu Mustafa ile ortanca oğlu Bekir Ankara’da, diğer ortanca oğlu İdris ise Beyşehir’de yaşamaktadır.

Bu yazı toplam 5378 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA