15 Ocak 2021 Cuma Saat 22:55
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİVLİKTEN MESAJ VAR
07 Eylül 2016 Çarşamba Saat 08:29
ÇİVLİKTEN MESAJ VAR

Karahüyüklü genç Veteriner Hekim hemşerimiz Bayram Ali Çivlik yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bazı hatırlatmalarda bulundu.

Dinimizin gereği bir ibadet ruhu ile kurban kesimine yaklaşılması gerektiğine vurgu yapan Bayram Ali Çivlik, Solaklar Sülalesinden babası Hacı Muzaffer annesi ise rahmetli Oduncu Ayşenin Ümmü.

Dergimiz Karahüyük temsilcisi öğretmen Tuncay Çivlik’in kardeşi B.Ali Çivlik, İlköğretimini Akören ve Karahüyük’te tamamladı. Karma Ortaokulu sonrası Enderun Lisesi’ni takiben Kırıkkale Üniversitesi’nden 2013 yılında Veteriner Hekim olarak mezun oldu. İstanbul, Konya ve Trakya’yı takiben Sakarya Belediyesi’nde mesleğini sürdürüyor. Çivlik 2017 yılında Konya’ya gelerek kendi kliniğini açmayı hedefliyor.


                                                  YOKSA KURBAN OLMUYOR MU?

Kurban yüce Yaradan’ın bizlere verdiği, imkânları yerinde olanların yapması gereken bir görevdir. Kurban dini yükümlülüğün yanında sosyalleşmeyi kültürel olmayı ve yardımlaşmayı da beraberinde getiren çok yönlü bir olaydır. Kurbanın ülke hayvancılığının yanında nakliyeciliğinde büyük bir yeri vardır. Yetiştirici için kurban büyük ve kolay bir Pazar sunarken kurban vazifesini yerine getirenler ve geliri normalin altında olan ihtiyaç sahibi ailelerin evine et gelmesi açısından büyük bir önem arz eder.

                  Kurban alacak kişilerin dikkat etmesi gereken konuları sıralayalım

1)Kurbanlık hayvanın koyun, keçi, sığır ve deve cinsinde olması gerekir.

2)Koyunların 6 ayını keçilerin 1 yaşını sığırların 2 yaşını devenin ise 5 yaşını doldurması gerekmektedir. Peki, yaşlarını doldurmuş olduğu nasıl anlayacağız halk dilinde ‘’KAPAK ATMA’’ olarak bilinen bu konuda ne yazık ki alıcının bilgisizliği veya satıcının ya bilgisizliği veya ard niyeti sonucu yaşını doldurmamış (kapak atmamış) hayvanlar alınıp satılmaktadır. Bu konuda sahte pasaportlar (hayvan kimliği) ,sahte kulak küpeleri bile düzenlenmektedir. Burada veteriner hekimlerimize bilirkişi olarak çok iş düşmektedir. Koyunların 6 aylık keçilerin 1 yaşını doldurması gerekir yaşını bilmiyorsak annelerin boy ve kilolarına gelen hayvanlar kurbanlık olarak kesilebilir. Büyükbaşta işimiz biraz daha kolay, geçici ön dişlerinin düşüp yerine kalıcı ön kesici dişlerin çıkması ile kurbanlık olur. Sadece geçici dişlerinin düşmesi veya sallanması bir şey ifade etmez kesinlikle kalıcı dişlerin çıkması gerekir. Üzülerek söylemeliyim ki geçici ön dişleri kerpetenle çekerek kapak attı yaşını doldurdu diyenler var lütfen itibar etmeyelim!

    

 

 

3)Kesilecek hayvanın iki gözünün de görüyor olması yani kesim yerine kendisinin gelebilmesi lazım gözleri görmeyen hayvan kurban olmaz.

4)Sürüde ki sağlam hayvanlara yetişemeyecek kadar topal olan veya ayağı kırık olan hayvan kurban edilemez.

5)İştahını etkileyecek kadar ateşli bir hastalığa yakalanan hayvan kurban edilemez.

6)Aşırı zayıf hayvan yani adeta kemikleri sayılabilen hayvan kurban edilemez.

Kısacası Yaradan’a kurban edeceğimiz hayvan dört dörtlük bir hayvan olmalıdır. Ülkemizde genelde canlı ağırlığının (250-400) kg arasında olması ve sürekli merada otlatılması nedeniyle en çok tercih edilen doğu hayvanı olarak bilinen yerli veya yerli melezi ırklardır. Kültür ırkları bu canlı ağırlığa (12-15) aylıkken ulaştığı için hem alım hem bakım hem de kesimde sorun yaşamamak için pek tercih edilmemektedir. Koyun ve keçi etlerinde ki koku ve aroma nedeniyle ya özellikle alınıyor ya da özellikle alınmıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir mevzu ise dişi hayvanların gebe olmamasıdır. Kesilen hayvanın içinde yavrusunun olması ve hatta büyük olması ahlaki ve görüntü açısından kötü bir anı olmaktadır. Bu konuda da veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz. Bir tane ricamız olacaktır lütfen kurbanlarımızı belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde yapın ve yaptırın güzelim ülkemizi böyle güzel bir günde bahçelerde balkonlarda yol kenarlarında ve parklarda nahoş görüntülerle hatırlamayalım. Bayramınız kutlu olsun keseceğiniz ve kesmiş olduğunuz kurbanlarınızı Allah kabul etsin.

                                                                                                                   

                                                                                                     VETERİNER    HEKİM                                                                                                     

                                                                                                      BAYRAM ALİ ÇİVLİK

Bu yazı toplam 1750 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA