28 Mayıs 2023 Pazar Saat 16:58
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PLATFORM İLK GEZİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
07 Eylül 2017 Perşembe Saat 07:03
PLATFORM İLK GEZİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İmam Hatip Okulları Platformu Akören Şubesi, ilk gezisini 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü, Apa, Hadim, Taşkent ve Karaman’a gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2009 yılında kurulan Platform, , İller’de ve İlçelerde de teşkilatlanmıştı.

Hacılar Camii İmam Hatip’i Durmuş Arıcı, Emekli İmam Hatip Ahmet Pancar Hoca ve Muzaffer Tulukcu’dan oluşan Akören Platformu, İmam Hatip Okulu başta olmak üzere İlçemiz eğitiminin yükselmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Bu çerçevede Platform olarak Akören Camileri’nde yaz kursuna devam eden öğrencilerden 34 kişilik grup, hocaları ile birlikte günü birlik geziden memnuniyetlerini belirttiler.

Kiralık iki araç ile gerçekleştirilen geziye Muzaffer Tulukcu’nun yanı sıra ilçe Vaizi Harun Bacak, Durmuş Arıcı, Avdan Yukarı Cami İmam Hatip’i Feridun Kutlu, Cevizli Cami İmam Hatip’i Yusuf Kara ve Kayasu Cami İmam Hatip’i Mehmet Yardım Hoca eşlik ettiler.

Akören Merkez’in yanı sıra, Avdan, Kayasu, Süleymaniye, Çatören, Orhaniye, Alan ve Karahüyük’ten yaz kursuna katılan 34 öğrenci toplam 42 kişilik grubun ilk durağı Apa Barajı Devlet Su İşleri tesisleri oldu.

Burada yapılan kahvaltı sonrası, Muzaffer Tulukcu 1890’lı yılların sonunda başlayan Anadolu’da arka arkaya kıtlıktan biçare kalan Konya Ovası’na Beyşehir Gölünden su getirebilme hayali olan Çumra’nın Hayıroğlu Köyünden Kurukafa Mehmet Efendi ile başlayan, Konya Valisi Avlanyalı Ferit Paşa’nın Sadrazam olması kaderin cilvesi ile Cennet Mekan Abdülhamit Sultan’ın emri ile 1907 yılında başlayan ve 1914 te hizmete sunulan KOS’u (Konya Ovası Sulama Projesi) anlattı.

Osmanlı çökerken bile iki büyük projeye imza attığını belirten Tulukcu, diğerinin Hicaz Demiryolu Projesi olduğuna vurgu yaptı.

Apa sonrası Hadim’e ulaşan kafile Hadim-i Hazretlerinin kabri başında dua etti. Avdan Cevizli Cami İmamı Yusuf Kara Hoca’nın Kur’an tilaveti sonrası İlçe Vaizimiz Harun Bacak İlim ve Hadim-i hakkında bir konuşma yaptı.

Kafile daha sonra Taşkent’e geçerek Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra öğle yemeği Pirlerkondu Oteli’nde yendi.

Yorucu bir yolculuk sonrası Hadim’in küpesi Yerköprü Şelalesi, teras ve yol inşaatı nedeniyle zorda olsa görüldü, Kafile Habiller üzerinden Güneysınır’a ulaştı. Namaz sonrası Karaman’a geçildi.

Ekibi Karaman’da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Öğretim Görevlisi hemşerimiz Adem Özkan karşıladı.

Karaman’da zaman darlığı nedeniyle Aktekke Cami, Etnoğrafya Müzesi ve Yunus Emre Cami ziyaret edilerek Akören’e dönüldü.

Platform yetkilileri Akören eğitimine katkıda bulunmak için, Seydişehir – Beyşehir gezileri yanında Teog’da başarılı olan öğrencilerin ödüllendirileceklerini ifade ettiler.


Bu yazı toplam 2494 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA