23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 21:06
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKÖREN’DE CUMHURİYET KOŞULLARI
21 Aralık 2017 Perşembe Saat 05:57
AKÖREN’DE CUMHURİYET KOŞULLARI

1950 li yılların ufku geniş Belediye Başkanı (Topal) Hüseyin Özkanoğlu döneminde bazı yeniliklerin olduğu bilinmektedir.

Akören’e ilk kavak fidanını getiren, örnek ve teşvik olsun diye Yeni Çeşme’yi yaptıran bu mevkide elma ağaçları diktiren Özkanoğlu başkan döneminde Hastane inşaatının yapıldığı, Mustafa Çetin İlkokulu yeterli olmayınca yukarı okul dediğimiz, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu ve Akviran Ortaokulu’nun yapılışı bu dönemin olumlu hizmetlerindendir.

Topal Hüseyin rahmetlinin bu yıllardaki bir diğer yeniliğide Cumhuriyet Bayramlarında atletizm (Kros) ve bisiklet yarışlarının yapılmasıdır. Aynı yıllarda zamanın Beden Terbiyesi Bölge Müdürü, rahmetli Sami Yavrucak’ı Akören’e kadar getirip, Perçinlik’i spor sahası göstererek 1958 yılında Akviran Kültürspor’u kurmaya vesile olanda zamanın Belediye Başkanı Hüseyin Özkanoğlu’dur.

Hüseyin Özkanoğlu'nun Sami Yavrucuk'u yeni çeşmede ağırlaması

Başkan Hüseyin Özkan'ın Perçinlik stadını haritadan göstermesi

Özkanoğlu 1957 yılında eğitim öğretime başlayan Akviran Ortaokulu’nun ilk müdürü İbrahim Uçkunkaya’yı Kültürspor’un başına getirerek onu da onore etmiştir.

1950 ‘li yılların ortasında başlayan Cumhuriyet Bayramı Kros yarışlarının Hamam yıkığı, Dedeler Mevki, Karahüyük Yolu, Pazarın üstünden geçerek Ortaokulun önünde finiş yapılarak sonlandırıldığı bilinmektedir. Bu yarışlarda Hasan Hüseyin Harmancı, Nihat Sağlam, Ahmet Yoncalık, Hasan Hüseyin Eralp ve Yüğlülerin Mehmet Akbayır başta olmak üzere dönemin birçok gencinin bu yarışlara katıldığı bilinmektedir.

Bu araştırmamıza 2016 yılında ayağından ameliyat olan Hasan Hüseyin Harmancıyı ziyaretimizde eski anılar ilham oldu

29 Ekim 1959 günü Mustafa Kemal İlkokulu önünde verilen start sonrası bu yarışta Hasan Hüseyin Harmancı’nın birinci, Karakülahın Hasan Hüseyin Eralp’inde ikinci olduğu hatırlanmaktadır. Bu yarışlarda Belediye olarak birincilere 5 tl., ikincilere 4 tl., üçüncülere 3tl. ödül verildiği de hatırlanmaktadır.

Gene Cumhuriyet Bayramları’nın birinde Ömer Ali Özdil’in bisiklet yarışını kazandığı notlarımız arasındadır.

AKÖREN’İN İLK ATLETİ

KÖR OMARIN ARİF (HARMANCI)

1909 Doğumlu Kör Omar’ın Arif lakabı ile bilinen rahmetli Arif Harmancı, Ankara Mamak’ta askerlik yaparken İsmet İnönü’nün de bulunduğu Cumhuriyet Bayramları’nda atletizm yarışlarına girerek Akören’in ilk madalyalı atleti olarak tarihe geçti. Onun torunu Ömer Ali Harmancı Astsubay Hazırlama Okulu’nda öğrenimini sürdürürken atletizmde kazandığı madalyalar dedesinin misyonunu devan ettirdiğini gösterir.

Akören'in ilk madalyalı atleti Arif Harmancı

Dedesinin ve babasının izinde atletizm yapan torun Ömer Ali Harmancı

Bu spor dalını devam ettirenlerden biri halen Akören’de yaşayan Sait Aydemirdi. 1940 li yıllarda Konya’da Sanat Okulu’nda eğitimini sürdürürken kros yarışlarında başarılı olup madalya alan 1960 lı ve 1970 li yılların Belediye başkanı Sait Aydemir, Belediye Başkanlığı döneminde de Cumhuriyet Koşuları geleneğini devam ettirmiştir.

557 Göğüs numaralı atlet Sait Aydemir

Halen İstanbul’da yaşayan Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karaoğlu’da Konya’da 1940 lı yılların ortasında Erkek Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken Bayrak yarışlarına katıldığı da notlarımız arasındadır.

1945-46 Altı göğüs numarasıyla Ahmet Karaoğlu

Rahmetli İsmail Hakkı Dursun, Konya’da olduğu yıllarda birçok madalya kazanacak düzeyde atletizm ile meşgul olmuştur. ATLETİZM’İN MİLLİ SPORCULARI MUSTAFA YAVUZ, MEHMET ÖZDİL ve MEHMET ALİ UYSAL

İsmail Hakkı Dursun

Orta mesafe koşularında Orhaniyeli Mustafa Yavuz, kendine has koşu stili ile 400m.de yarışan Mehmet Özdil ve Atletizm sporunun bir dalı Disk Atma’da rahmetli Mehmet Ali Uysal ayyıldızlı forma ile ülkemizi uluslar arası müsabakalarda temsil etme şerefine eriştiler. M. Ali Uysal’ın disk atmada 47.02 m de elde ettiği Konya rekoru notlarımız arasındadır. Mehmet Özdil’in 400 m de 50.01 lik derecesi yıllar sonra az farkla yenilenebilmiştir.

Orhaniyeli milli atlet Mustafa Yavuz

Mehmet Özdil ve M.Ali Uysal bu başarıları ile Konya’yı aşarak Galatasaray forması ile Avrupa Liglerinde yarıştılar.

Milli Atletimiz Mehmet Özdil

22 Mayıs 2007 tarihinde 39 yaşında vefat eden rahmetli Mehmet Ali Uysal’ın kabri Akören Kadıburnu Mezarlığındadır.

Milli Disk atıcımız rahmetli Mehmet Ali Uysal

Rahmetli emekli öğretmen Hasan Turgut’ta İvriz Öğretmen Okulu’nda eğitimini sürdürürken kros (yol koşuları)  yarışlarına katıldığı da bilinmektedir. Karma Ortaokulu’nda 1960 lı yıllarda Müdürlük görevini yürüten Ömer Ali Öncel’inde öğrenimini sürdürürken atletizm ile ilgilendiği bilinmektedir.

1974 – 1987 yılları arasında Konya’da Atletizm Antrenörlüğü yapan Muzaffer Tulukcu’nun kendiside 1969 – 74 yılları arasında orta mesafe koşularında il ve iller arası yarışlarda başarılar elde ettiği notlarımız arasındadır.  

1970 li yıllarda Bahattin Çağdaş, D.Ali Erdoğan, Talip Gençtürk, Adem Kılıçarslan, Necati Elçi, Orhaniyeli Mehmet Akın’da atletizm sporu ile ilgilenmişlerdir.

1970 li yıllarda Avdanli İsmail Güneş ve Celal Güneş kardeşler ile Mustafa Avcı kros yarışlarında hayli başarılı olmuşlardır.

1980 li yıllarda Mustafa Çoban, Hayati Çoban ve Abdullah Özdil’de atletizm yarışlarında birçok madalyaları boyunlarına takmışlardı….

Bu yazı toplam 2633 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA