23 Eylül 2023 Cumartesi Saat 21:40
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKÖREN’İN İLK GAZ OCAĞI
25 Aralık 2017 Pazartesi Saat 09:07
AKÖREN’İN İLK GAZ OCAĞI

1950 li yıllar öncesi Anadolu’nun çoğu yerinde olduğu gibi Akören’de ateş çakmak taşı ve gav ile yakılırdı. Kibrit bile bulmak zor bir imkândı. O nedenledir ki çoğu zaman ocaklarda ateş olmasa da, köz eksik olmazdı. Özellikle nohut kesmiği tercih edilirdi.

Akören’de çokça kullanılan ATEŞ KOMŞUSU ifadesi de bu yönü ile çok önemli bir anlam taşırdı.

Evinde ateşe ihtiyacı olan Akörenli ola ki o anda evinde bu imkân yoksa hemen komşusunun kapısını çalar ve oradan aldığı ateş ile yemek tenceresinin altını, sobasını yakardı.

İncekaranın Durmuş (İncekara) gibi tiryaki olanlar yeleğinin cebinde mutlaka çakmak taşı ve gav taşır. Zahmetlice yaktığı sigarasını, tütününü zevkle dumanladırdı.

İncekaranın Durmuş İNCEKARA

1940 ların sonundan itibaren ise muhtar çakmakları ve kibrithayatı kolaylaştırdı. Artık en yakın ATEŞ KOMŞUSU ifadesi de yavaş yavaş kayboldu.

Zamanın önemli imkânı GAZOCAĞI ise yemek ve çay yapımı için büyük bir gelişmeydi.

 Gaz yağının zor alınabildiği yıllarda normal zamanlarda odun – çalıçırpı yanan ocaklar tercih edilir.   Zorunlu hallerde gazocağı kullanılırdı.

Boyacı İsmail (Ünver) gibi esnaf olup durumu biraz iyi olanlar misafir geldimi, bir törenle özel dolabından çay ve kahve takımını çıkarır, odanın içinde yaktığı gaz ocağında yaptığı çay ve kahve ile misafirlerini ağırlardı.

Akören’de ilk gazocağı Hac yolculuğunun serbest olduğu 1947 yılında geldi. Bu tarihten önce numunelik bir tane daha Akören’de gazocağı yoktu.

Karayolu ile İskenderun’a oradan gemi ile Cidde’ye ulaşan Bortlacının Mehmet Eğren, Topal Hafız Mehmet Özkan ve Caferin Süllü (Goca Camiye Akören’in ilk minaresini yaptıran Mehmet Ali Özselek) hac farizası sonrası aynı yoldan Akören’e dönerler.

Topal Hafız Mehmet ÖZKAN

1930 lar sonrası Akören’deki ticaretle uğraşan dört esnaftan biri olan Topal Hafız Mehmet Özkan, Arabistan’dan aldığı Optimus marka gaz ocağı ile Cidde – İskenderun yolculuğunda gemide gazocağı ile yaktıkları pilavın tadı, yolculuk sonrası hatıraları süslediği de bilinmektedir. Aynı gazocağı ile Topal Hafız Mehmet Özkan’ın şu anda Kademede yeri boş olan torunu rahmetli Terzi Mehmet Özkan’ın evinin ön tarafındaki esnaf dükkânında Hac’dan getirdiği gazocağı ile arkadaşlarına zaman zaman kahvede ikram ettiği bilinmektedir.

1930 lar sonrası Akören’de ticaret ile uğraşan diğer üç esnaf ise şunlardı. Tütüncü Mehmet Ağa( Karaoğlu), Tenekeci Tahir ve Halil Naci Çelebi. 

Halil Naci ÇELEBİ

Tütüncü  Mehmet Ağa KARAOĞLUBu yazı toplam 2330 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Muzaffer Tulukçu
Henüz Yazi Eklenmemis
AKÖREN'DEKİ TARLA VE ARSALARINIZA DEĞER BİÇİLİR VE SATILIR:
TEL: 0506 510 01 60
AKÖREN'DEKİ ARSA VE TARLALARINIZ İÇİN: Tel: 0506 510 01 60
=}}} DETAY İÇİN TIKLAYINIZ......

ARŞİVDE ARA