AHMEDİYE ŞENLENDİ
01 Ekim 2012 Pazartesi Saat 13:14
AHMEDİYE ŞENLENDİ

   Ahmediye köyümüzün eski muhtarlarından Kamil ÇETİN’in 30 Eylül 2012 Pazar günü küçük oğlu Fatih’i evlendirmesi nedeniyle Ahmediye köyümüz şenlendi.

   Konya’da her hafta 3-4 düğün arasında dolaşıp yorulurken,öksüz kalan köylerimiz ise arada bir olan düğünlerle monotonluktan kurtuluyor.En önemlisi de bu vesileyle o köy dışında ikamet eden hemşehrilerimiz sılayı rahim yapmış oluyor.

   Nitekim davetli olduğumuz düğün için 30 Eylül 2012 Pazar günü saat 9.00 sularında Akören’den dolaşarak Ahmediye’ye ulaşıyoruz.Köyün girişinde asılmış bayrak altında damadın ağabeyi Tekin sizi karşılıyor,sonunda düğün sahibi Kamil Çetin herkes birbirine hoş geldin (Arumusan) deyip kısa süreli sohbetler.Herkes dört elle  bizi de düğün yemeğine davet ediyorlar.Karnımızı doyurup çay içerken gölgeye sıralanıyoruz.Hizmet eden 65’lik bir genç ihtiyar,arka arkaya çayımızı getiriyor.

   Özellikle eskiler babamı tanıdıkları için ona ayrı bir ilgi gösteriyorlar.1956-1957 yıllarında Susuz’da (Süleymeniye) babamın talebesi elini öpüp,cüz ve namazlık dışında henüz köyde okul olmadığı için babamdan okuma yazma öğrendiklerinden söz edip eskileri yad ediyorlar.

   Konya’dan gelen misafirler arasında 1970’li yıllarda Muhacir Pazarı Mahallesinin klübü Stad Spor’un kaptanı Hulusi Burgat’da bizim ilgimizi çekiyor.Amatör bir ruh profesyonel bir çalışma ile uzun yıllar kaptanlık yapan Hulusi ağabeyimiz eski kurtlardan olduğu için unutmamız mümkün değil tabiki.

  Süleymaniyeli babamın 1956-1957 yıllarından ahbabı Necip Demir,Kamil Çetin baba Mustafa Deniz,Hulusi Burgat ve Yakup Çetingöl ile düğün sahibi Kamil Çetin’i büyük oğlu Tekin Çetin’i görüntüleyip yola çıkıyoruz.

   Bu pazar ikinci durağımız Zühtü Özertaş hocamızın torununun düğünü oluyor.Ahmet Özertaş hemşehrimizin pilavını afiyetle yiyip sonrada Ömer Harmancı’nın düğününe geçiyoruz.İş adamı Feyzullah Ertaş kayın baba Ömer Harmancı'yı yalnız bırakmadı.Çaylarımızı burada içerken iş adamı hemşehrimiz Saffet Eruyar,amcaoğlum Kasım Tulukcu ve birkaç dostla da görüşme imkânı buluyoruz.Avrupa Şampiyonu Bisikletçi Ahmet Örken’lede beraber çay içime imkânı buluyoruz.

   Üç düğün arasında günümüzü tamamlayıp akşama doğru evimizin yolunu tutuyoruz.